Nasze działania

Federację na Rzecz Tożsamości i Aktywności Lokalnej powołały podmioty, których główna działalność – pomoc społeczna, edukacja i wychowanie, wspieranie seniorów, czy grup społecznie wykluczonych jest tu prowadzona już od 2009 r. Jednakże prowadząc te działania, członkowie-założyciele Federacji spotykali się też z innymi problemami wspólnot lokalnych i podejmując swoją aktywność w tych wspólnotach, działali też na polach, które wynikały z potrzeb danych środowisk, a nie były główną osią celów statutowych.
Dlatego w 2018 r. powstał pomysł połączenia sił, dotychczasowych doświadczeń, potencjału organizacyjnego, kontaktów lokalnych w obszarach szeroko pojmowanego społeczeństwa obywatelskiego i stworzenia sieci współpracy, dla której będzie to główna sfera aktywności. Tak powstała Federacja, skupiająca na początku cztery formalnie zarejestrowane organizacje i kilkanaście nieformalnych.

Realizacja celów Federacji skupia się na dwóch głównych osiach działania, których najważniejszymi adresatami są społeczności lokalne. Pierwsza obejmuje aktywizację lokalnych wspólnot, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności wsi i małych miast. Służyć ona ma zarówno samodzielnemu decydowaniu i działaniu społeczności lokalnych dla istotnych dla nich spraw, jak i – co nie mniej ważne – skupianiu się, łączeniu i wspólnemu podejmowaniu działań o szerszym zasięgu przez różne wspólnoty, grupy, społeczności. W ramach tej osi podejmujemy zarówno działania edukacyjne w zakresie społeczeństwa obywatelskiego, jak i inicjowanie powstawania, profesjonalizację, szeroko pojmowane doradztwo i wsparcie dla aktywizujących się wspólnot – organizacyjne, prawne, logistyczne, wykorzystując duże doświadczenie założycieli Federacji. Budowana jest również platforma współpracy wielu środowisk, którą stanowi sama Federacja jako związek stowarzyszeń.

Druga oś naszej aktywności ukierunkowana jest na zachowanie, pielęgnowanie i odradzanie się tożsamości lokalnych wspólnot, opartej na tradycji, kulturze, więzach społecznych. Podejmujemy się archiwizowania i ożywiania wszelkich przejawów tradycyjnej społecznej i kulturalnej aktywności lokalnych społeczności: lokalnego języka, obrzędowości, piosenek, kulinariów, architektury, teatru ludowego. Dzieje się to poprzez m.in. wspólne spotkania podmiotów ze społeczności lokalnych, wizyty studyjne, animowanie aktywności (np. teatru ludowego, kół gospodyń wiejskich).

Horyzont 2035

W 2023 r. Federacja rozpoczęła realizację projektu „Horyzont 2035” finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 PROO. Projekt będzie realizowany do końca 2025 r.

Kompetentni dla wolontariatu

W 2023 r. Federacja rozpoczęła realizację projektu „Kompetentni dla wolontariatu” sfinansowano z dotacji NIW-CRSO w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030.

Ruch Inicjatyw i Współpracy Seniorów

Federacja realizowała w 2023 r. projekt „Ruch Inicjatyw i Współpracy Seniorów” współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 Edycja 2023.

Aktywni seniorzy

Oddział Federacji w Żywcu realizował w 2023 r. projekt „Aktywni seniorzy” współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 Edycja 2023.

Ku przyszłości

W latach 2022 – 2023 Federacja realizowała projekt „Ku przyszłości” sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Organizacji Poradniczych na lata 2022 – 2033.

Aktywny i bezpieczny senior

Federacja realizuje projekt „Aktywny i bezpieczny senior”, który jest skierowany do seniorów mieszkających w Małopolsce. Celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej i osobistej seniorów, poziomu ich kompetencji oraz bezpieczeństwa, a działania odbywać się będą od sierpnia 2023 r. do końca 2024 r. Zadanie realizowane jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Logo Województwa Małopolskiego

Seniorzy dla wspólnot lokalnych

W 2021 r. Federacja rozpoczęła realizację projektu Seniorzy dla wspólnot lokalnych w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO. Celem projektu jest zwiększenie aktywności obywatelskiej seniorów z małych miejscowości poprzez samoorganizację ich środowiska, zawiązanie współpracy między wspólnotami, podniesienie kompetencji do działalności społecznej i wolontariat seniorów.

ASA – Akademia Seniora Aktywnego

W 2019 r. Federacja realizowała projekt „ASA – Akademia Seniora Aktywnego” w ramach Programu Aktywizacja Społeczna Osób Starszych. Celem projektu było budowanie pozytywnego wizerunku starości i osób starszych – zarówno w samej grupie seniorów, jak i w społecznościach, w których żyją beneficjenci. Opierał się on na aktywność osób starszych i ich czynnym wkładzie w rozwój społeczności, poprzez aktywność społeczną, wolontariat oraz partycypację społeczną.

Senior-mentor (pilotaż)

W 2020 r. Federacja realizowała projekt „Senior-mentor (pilotaż)” w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, którego działania służyły zapobieganiu wykluczeniu społecznemu seniorów oraz młodych osób NEET poprzez wdrożenie pilotażowego programu mentoringu.